Polskie Centrum Akredytacji Logo - powrót na stronę główną serwisu

Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN Serwis w języku angielskim - wersja/version BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Działania promocyjne

Polskie Centrum Akredytacji na Targach Eurolab 2017 05-04-2017

Nowelizacja wymagań normy ISO/IEC 17025 dla laboratoriów badawczych i wzorcujących była tematem przewodnim tegorocznego seminarium, które dla uczestników 19. Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab (29-31.03.2017), przygotowało Polskie Centrum Akredytacji.

– Tegoroczne seminarium poświęcone było nowelizacji normy, która stanowi podstawę do akredytacji laboratoriów badawczych i wzorcujących, jak również dla tych laboratoriów, które chcą budować i wdrażać systemy zarządzania, a tym samym wykazać swoje kompetencje – mówi Tadeusz Matras – podczas seminarium laboratoria mogły dowiedzieć się, w jakim kierunku podążą zmiany i jak się do nich przygotować – dodaje Matras.  

W toku seminarium omówiona została przede wszystkim konieczność zmian dostosowawczych w związku ze zmienionymi lub nowymi wymaganiami normy, odnoszącymi się do: bezstronności oraz poufności w działalności laboratorium, struktury (organizacji), działań dotyczących ryzyka i możliwości, usług zewnętrznych i dostaw, podejmowania decyzji o zgodności / niezgodności wyników z wymaganiami, strategii dotyczącej zapewnienia spójności pomiarowej i monitorowania jakości wyników przy wykorzystaniu PT/ILC, procesów w systemie zarządzania laboratorium czy też dokumentowania systemu zarządzania.

Pełna treść omówionych prezentacji dostępna jest poniżej.

 

AKREDYTACJA UMACNIA POZYCJĘ I PRESTIŻ

PCA jest obecne od wielu lat na targach EuroLab i jak co roku w ramach aktywnego uczestnictwa szerzy wiedzę na temat akredytacji. Przez trzy dni trwania targów przedstawiciele laboratoriów mogli porozmawiać z ekspertami z PCA i poszerzać swoją wiedzę o samym procesie akredytacji. Wagę akredytacji dla firm podkreślił m.in. Maciej Mixtacki z akredytowanego laboratorium komór laminarnych.

– Potrzeba uzyskania przez nasze laboratorium akredytacji powstała za sprawą naszych klientów. Wielu z nich wymagało badań przeprowadzanych zgodnie z kryteriami Polskiego Centrum Akredytacji – stwierdził. Potwierdził też, że dzięki certyfikatom firma może pozyskiwać klientów na rynku międzynarodowym. – Współpraca z PCA umocniła naszą pozycję na polskim rynku i zapewniła prestiż na arenie międzynarodowej.

***

Targi EuroLab to specjalistyczne wydarzenie o charakterze biznesowo-naukowym, skierowane do branży laboratoryjnej, powstające przy współpracy merytorycznej ośrodków naukowo-badawczych z całej Polski. Jest miejscem promocji najnowszych rozwiązań i technologii przeznaczonych dla laboratoriów, jak również niezastąpionym źródłem informacji i opinii o najnowocześniejszych metodach i technikach badawczych.

Reprezentanci PCA podkreślają znaczenie przyznawanych akredytacji.

– Liczba akredytowanych laboratoriów w naszym kraju to ponad 1400 podmiotów. Ta liczba stawia nas w równym rzędzie z Włochami, Francją, Niemcami i Wielką Brytanią. To siła i potęga polskiej gospodarki – podkreślił Matras.

– Działalność PCA, czyli akredytacja jednostek oceniających zgodność, to przede wszystkim akredytacja laboratoriów. Śmiało można stwierdzić, że akredytacja wiąże się nierozerwalnie z usługową działalnością laboratoriów. Dlatego nie mogło zabraknąć PCA i tematów związanych z akredytacją na targach EuroLab, czyli tam gdzie dzieją się rzeczy i poruszane są istotne dla działalności laboratoriów zagadnienia – podsumowuje udział PCA w targach Lucyna Olborska, dyrektor PCA.

Relacja video >>

Powrót