Polskie Centrum Akredytacji Logo - powrót na stronę główną serwisu

Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN Serwis w języku angielskim - wersja/version BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Aktualności

Akredytacja PCA potwierdzeniem wiarygodności pomiarów temperatury 20-08-2019

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat wymogów, które powinny zostać spełnione, aby pomiary temperatury, wilgotności i ciśnienia były prawidłowe. W nagraniu udział wzięli przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Laboratorium LAB-EL oraz PCA.

Porównywalność wyników pomiaru parametrów klimatu, w tym temperatury, wilgotności i ciśnienia zapewniona jest tylko wówczas, gdy stosowane urządzenia pomiarowe są porównywane z właściwymi odniesieniami -  wzorcami. W wyniku tych porównań zostaną określone błędy pomiaru i niepewności pomiaru konkretnych urządzeń pomiarowych. Taka operacja nazywa się wzorcowaniem urządzeń pomiarowych. Wzorcowanie w akredytowanym laboratorium gwarantuje wiarygodność, a tym samym ważność wyników wzorcowania – laboratoria akredytowane przez PCA mają potwierdzone kompetencje do uzyskiwania takich wyników.

- Akredytacja to obiektywny dowód na to, że laboratorium działa zgodnie z najlepszą praktyką. Potwierdzone kompetencje jednostki akredytującej dają możliwość uznawania certyfikatów wydawanych przez akredytowane laboratoria praktycznie we wszystkich krajach Europy i świata – powiedziała Katarzyna Wiśniewska, Koordynator Działu Akredytacji Wzorcowań w PCA.

W Polsce funkcjonuje obecnie blisko 140 akredytowanych laboratoriów wzorcujących, z czego około 30 procent to laboratoria, których zakres akredytacji obejmuje wzorcowania przyrządów do pomiaru temperatury. Laboratoria te zabezpieczają potrzeby w zakresie wzorcowań
w obszarze temperatury, wynikające z gospodarki, usług, zdrowia oraz monitorowania i kontroli środowiska.

 

Zobacz materiał wideo >>

Powrót