Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Aktualności

Pierwszy podcast o akredytacji 13-04-2021

Dzisiejsza emisja wywiadu z Dyrektor PCA Lucyną Olborską w "Dzienniku Gazecie Prawnej" otworzyła jubileuszowy, 5-odcinkowy cykl audycji popularyzujących tematykę akredytacyjną.

W serii podcastów "DGPtalk: 20 lat Polskiego Centrum Akredytacji" nasi eksperci w sposób przystępny opowiedzą o akredytacji i systemie oceny zgodności, o obszarach, w których PCA prowadzi działalność akredytacyjną, a także o konkretnych korzyściach dla konsumentów i wsparciu dla przedsiębiorców.

W pierwszym odcinku Dyrektor PCA Lucyna Olborska mówi m.in. o tym, jaki udział w zapewnieniu bezpieczeństwa i jakości wyrobów ma akredytacja: PCA potwierdza kompetencje jednostek, które następnie przeprowadzają czynności w celu potwierdzenia, że wyroby spełniają określone standardy i regulacje krajowe, jak i europejskie. Na co dzień konsument ma do czynienia z wyrobem i musi wiedzieć, że ten wyrób jest bezpieczny. (…) Znak CE np. na zabawce jest potwierdzeniem zgodności z wymaganiami, a dojście do tego znaku CE i oznakowanie nim zabawki przez producenta jest możliwe dzięki systemowi, który zapewnia wiarygodność wyników, czyli: laboratorium akredytowane przez PCA wykonuje badania potwierdzające bezpieczeństwo danej zabawki.

W kolejnych odcinkach, które będą premierowo emitowane we wtorki co dwa tygodnie, mówić będziemy m.in. o programach akredytacji i procedurach zapewniających bezpieczeństwo żywności, roli akredytacji w budowaniu zaufania do wyników badań diagnostycznych, nowych obszarach  działalności akredytacyjnej, takich jak cyberbezpieczeństwo, a także o wsparciu, jakie daje akredytacja w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, które są tematem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Akredytacji (9 czerwca). Wszystkie audycje dostępne będą na naszej stronie, na stronie www.gazetaprawna.pl, w serwisie  Spotify, a także na naszych mediach społecznościowych.

Już za dwa tygodnie – odcinek o żywności. Zapraszamy do słuchania!

Pierwszy odcinek:

 

Powrót