Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Aktualności

Podcasty PCA: finałowy odcinek 08-06-2021

O rosnącym zainteresowaniu przedsiębiorców korzystaniem z akredytowanych usług oceny zgodności i o tym, dlaczego warto pracować w PCA – w rozmowie z Tadeuszem Matrasem, Kierownikiem Biura ds. Akredytacji.

W ostatnim, piątym odcinku jubileuszowego cyklu, który powstał we współpracy z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, podsumowujemy temat samej akredytacji, wracamy też do roli i misji Polskiego Centrum Akredytacji, które w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Wyjaśniamy krok po kroku, kto może starać się o akredytację, jak przebiega proces oceny i udzielania akredytacji, a także gdzie należy szukać najbardziej aktualnych informacji o podmiotach świadczących akredytowane usługi oceny zgodności. Obalamy też niektóre mity, np. ten, że procedury akredytacyjne są skomplikowane i bardzo kosztowne.

Proces akredytacji jest dostępny dla każdego, bez względu na skalę działalności – wyjaśnia Tadeusz Matras. Przykładem mogą być laboratoria jako jedna z liczniejszych grup wśród jednostek oceniających zgodność: akredytacja jest dostępna zarówno dla małego laboratorium, jak i takiego, które zatrudnia 150 osób. Liczą są zasoby i kompetencje, które są weryfikowane jako wykazana zdolność do stosowania wiedzy i umiejętności. Biorąc pod uwagę zarówno wymagania, jak i koszty, akredytacja nie jest procesem, który powinien kogokolwiek odstraszać i zniechęcać do podejmowania działań.

W rozmowie znalazło się też zaproszenie skierowane do specjalistów zainteresowanych współpracą z PCA. Dlaczego warto dołączyć do zespołu naszych ekspertów?

Praca w krajowej jednostce akredytującej, jaką jest PCA, wymaga specyficznych kwalifikacji, kompetencji i wiedzy z bardzo wielu obszarów – mówi Tadeusz Matras. I właśnie ze względu na swoją wyjątkowość, niepowtarzalność jest to praca bardzo atrakcyjna. To samo dotyczy pracy w charakterze eksperta PCA czy audytora zewnętrznego, dzięki której buduje się doświadczenie i rozwija umiejętności. Naszą siłą jest personel – jego wiedza i kompetencje.

Cała rozmowa:

Wszystkie audycje są dostępne na naszej stronie i w mediach społecznościowych. Zapraszamy do słuchania!

Powrót