Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Aktualności

Bezpieczne drony dzięki akredytacji – nowy film PCA 20-01-2020

Seria filmów promocyjnych, w której prezentujemy wybrane obszary działalności akredytacyjnej PCA, wzbogaciła się właśnie o kolejny tytuł: „Akredytacja w obszarze bezzałogowych systemów powietrznych – nowe regulacje”. Materiał jest już dostępny na kanałach społecznościowych PCA. Zapraszamy!

W listopadzie ub. roku PCA otworzyło nową ścieżkę akredytacyjną dla bezzałogowych systemów powietrznych. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie rynku tym obszarem, a także efekt zmian w prawie: w lipcu 2019 r. weszło w życie unijne Rozporządzenie 2019/945 (w sprawie bezzałogowych systemów powietrznych i ich operatorów). Reguluje ono sprawy związane z wprowadzeniem do obrotu bezzałogowych systemów powietrznych oraz wymagania dla operatorów takich systemów. Wnioski o akredytacje do celów notyfikacji w obszarze Rozporządzenia 2019/945 są przyjmowane w siedzibie PCE od 29 listopada 2019 r.

O nowych regulacjach, procedurach akredytacyjnych w obszarze bezzałogowych systemów powietrznych i korzyściach wynikających z akredytacji mówią w filmie eksperci z PCA, a także Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Urzędu Dozoru Technicznego i Instytutu Technologii Wojsk Lotniczych.

– Nowa regulacja europejska wymaga od dostawcy, producenta bezzałogowych systemów powietrznych zaangażowania jednostek notyfikowanych, które – aby uzyskać taki status – muszą mieć stosowną akredytację. W interesie jednostek oceniających zgodność, ale również gospodarki polskiej i unijnej jest, aby takie jednostki pojawiły się na rynku. Do dziś w żadnym kraju europejskim nie powołano jednostek notyfikowanych do tego rozporządzenia. Przewaga konkurencyjna, wynikająca z powołania pierwszych jednostek notyfikowanych w tym obszarze, może być postrzegane jako atut w działalności gospodarczej – wyjaśnia Krzysztof Woźniak, Kierownik Działu Akredytacji Inspekcji, Certyfikacji Wyrobów i Osób w PCA.

Link do filmu >>

Powrót