Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Aktualności

Podcast PCA: bezpieczne produkty roślinne 27-03-2023

Jak PCA dba o to, aby produkty roślinne były dla nas bezpieczne? – zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Dyrektor PCA Lucyną Olborską i Głównym Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzejem Chodkowskim.

Tematem tego odcinka jest rola akredytacji w nadzorze nad produkcją roślinną. Z audycji dowiemy się m.in., na czym polega kontrola fitosanitarna, co badają laboratoria Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także – w jaki sposób PCA ocenia kompetencje laboratoriów i dlaczego świadectwa fitosanitarne wydane przez akredytowane przez PCA laboratoria ułatwiają polskim producentom jabłek podbój rynków eksportowych.

Polskie Centrum Akredytacji jest członkiem porozumień międzynarodowych – wyjaśnia Dyrektor Lucyna Olborska.  Aby zostać sygnatariuszem porozumienia europejskiego, jesteśmy poddawani restrykcyjnym i systematycznym ocenom, które są przeprowadzane przez grupy eksperckie z poziomu europejskiego, w których uczestniczą pracownicy innych jednostek akredytujących. Pozytywny wynik oceny i w konsekwencji status sygnatariusza powoduje, że wyniki akredytowanych przez nas organizacji, w tym przypadku laboratoriów i jednostek certyfikujących, są uznawane w całej Europie i nie ma konieczności powtórnego badania wyrobów w przypadku eksportu.

Cała rozmowa:

https://spotifyanchor-web.app.link/e/CabOinJkvyb

Powrót