Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Aktualności

Światowy Dzień Akredytacji 2023 05-06-2023

„Accreditation: Supporting the Future of Global Trade” – pod takim hasłem 9 czerwca obchodzimy World Accreditation Day. Temat tegorocznej edycji WAD podkreśla rolę akredytacji w tworzeniu optymalnych warunków do rozwoju globalnego handlu.

– Wykorzystanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, zmienia globalny krajobraz handlowy – mówi dyrektor PCA Lucyna Olborska w rozmowie pt. „Akredytacja wspiera przyszłość globalnego handlu”, którą w całości opublikujemy już w najbliższą środę. – Podczas gdy techniczne bariery w handlu są usuwane, zachowania konsumentów ewoluują, tworząc nowe wyzwania dla firm. W odpowiedzi Światowy Dzień Akredytacji podkreśla, w jaki sposób akredytacja odnosi się do pojawiających się trendów, aby wspierać przemysł w przyszłym globalnym systemie handlowym.

Jednym z głównych zadań akredytacji jest usuwanie barier technicznych w handlu, zwłaszcza w tych obszarach, gdzie pojawiają się największe wyzwania. Impulsem dla rozwoju globalnej gospodarki, a handlu – w szczególności, są dziś nowe technologie, takiej jak sztuczna inteligencja czy blockchain.
I chociaż rozwiązania te coraz śmielej wkraczają w nasze życie, wciąż bywają traktowane z nieufnością. Akredytacja jako najbardziej obiektywny sposób potwierdzenia kompetencji podmiotów świadczących usługi oceny zgodności buduje zaufanie do jakości i bezpieczeństwa wprowadzanych na rynek produktów, usług czy technologii, a tym samym wspiera innowacyjność i postęp technologiczny.

Światowy Dzień Akredytacji, organizowany pod auspicjami International Accreditation Forum (IAF) i International Laboratory Accreditation Cooperation (ILAC), stanowi doskonałą okazję do pokazania, jak akredytowana ocena zgodności odpowiada na potrzeby współczesnego rynku i jakie konkretne korzyści oferuje wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw.

 

Joint Statement from The ILAC and IAF Chairs-->

WAD 2023 Brochure-->

WAD 2023 Video-->

Powrót