Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Aktualności

Światowy Dzień Akredytacji 2024 06-06-2024

9 czerwca obchodzimy World Accreditation Day (WAD), w tym roku pod hasłem: „Akredytacja: dbając o jutro kształtujemy przyszłość”. To okazja do pokazania, jak akredytacja wspiera innowacyjność i ułatwia adaptację do zmian związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Światowy Dzień Akredytacji, organizowany z inicjatywy International Accreditation Forum i International Laboratory Accreditation Cooperation, to święto całej międzynarodowej społeczności akredytacyjnej, skierowane również do szerokiej opinii publicznej. Temat tegorocznej edycji WAD zwraca uwagę na kluczową rolę akredytacji w budowaniu ram zaufania w świecie, który szybko ewoluuje pod wpływem technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy czy blockchain. Wszyscy jesteśmy beneficjentami transformacji, określanej jako czwarta rewolucja przemysłowa. Jednak wraz z możliwościami, które przynosi postęp technologiczny, pojawiają się też nowe wyzwania – szczególnie w kwestii zapewnienia cyberbezpieczeństwa.

Przewodnicząca ILAC Etty Feller i Przewodniczący IAF Emanuele Riva wystosowali z okazji WAD 2024 wspólne oświadczenie, w którym czytamy: Niezależnie od tego, czy chodzi o produkcję, opiekę medyczną czy rolnictwo, akredytowana ocena zgodności potwierdza, że nowe wyroby i procesy spełniają rygorystyczne wymagania, co ułatwia ich przyjęcie i integrację z istniejącymi systemami. Badania i inspekcje dają pewność co do bezpieczeństwa wyrobów i zgodności z przepisami. Programy ochrony danych i cyberbezpieczeństwa pomagają przedsiębiorstwom wdrożyć kompleksowe procesy, których celem jest obrona przed coraz bardziej wyrafinowanymi atakami cyberprzestępców i ochrona prywatności klientów.

Nie do przecenienia pozostaje rola, jaką akredytacja odgrywa w obszarze zrównoważonego rozwoju. Akredytowana ocena zgodności oferuje przedsiębiorcom wsparcie w stosowaniu bardziej przyjaznych dla środowiska praktyk i pomaga budować zaufanie do sprawozdawczości zgodnie z wymaganiami ESG (Environmental, Social and Corporate Governance). Akredytacja wspiera wiele działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, m.in. przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym. Akredytowane badania, usługi weryfikacji i walidacji pomagają w walce ze skutkami kryzysu klimatycznego i są wykorzystywane m.in. w programach dotyczących efektywności energetycznej czy produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Głównym punktem programu tegorocznych obchodów Światowego Dnia Akredytacji będzie międzynarodowa konferencja, która odbędzie się 10 czerwca (poniedziałek) w formule zdalnej. Zachęcamy do rejestracji i wzięcia udziału w wydarzeniu.

Link do rejestracji >>

Więcej informacji i konkretne przykłady, jak w różnych krajach akredytowana ocena zgodności wspiera transformację gospodarczą, znaleźć można na stronach IAF (https://iaf.nu/en/home/), ILAC (https://ilac.org/) oraz https://publicsectorassurance.org/ i https://business-benefits.org/.

WAD 2024 Video >>

Joint Statement from The ILAC and IAF Chairs >>
WAD 2024 Brochure >>

Powrót