Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Aktualności

Tydzień Przedsiębiorcy: podcasty PCA 25-06-2021

Jak akredytacja pomaga przedsiębiorcom i dlaczego stanowi jeden z filarów infrastruktury jakości – na te tematy rozmawiamy w cyklu audycji „DGPtalk: 20 lat PCA. Akredytacja wspiera także Ciebie”.

Nowy, 5-odcinkowy podcast popularyzujący tematykę akredytacji powstał we współpracy z „Dziennikiem Gazetą Prawną” – jednym z liderów w segmencie prasy i serwisów o tematyce prawno-gospodarczej. W kwietniu, maju i czerwcu br. regularnie co dwa tygodnie publikowaliśmy wywiady, w których nasi eksperci w przystępny sposób tłumaczą, na czym polega i jak funkcjonuje akredytacja, opowiadają o obszarach działalności PCA i na konkretnych przykładach wyjaśniają, co dzięki akredytacji zyskują producenci, przedsiębiorcy i konsumenci – czyli każdy z nas.

Podcasty PCA za pośrednictwem serwisów i mediów społecznościowych docierają do szerokiego grona odbiorców – premierowe emisje poszczególnych odcinków śledziło średnio ponad 6 tys. internautów, a kampania internetowa promująca cykl uzyskała ponad 200 tys. odsłon.

Dlaczego warto posłuchać podcastów PCA? Pandemia koronawirusa postawiła przed przedsiębiorcami szereg nowych wyzwań. Akredytacja, udzielana przez PCA jednostkom oceniającym zgodność, wspiera gospodarkę i biznes, ma wpływ na jakość, innowacyjność i konkurencyjność polskiego przemysłu, wzmacnia również handel, eliminując bariery techniczne w eksporcie.

O roli usług akredytowanej oceny zgodności w budowaniu zaufania konsumentów do wyrobów, usług i technologii w audycji zatytułowanej „PCA bez tajemnic” mówi Dyrektor PCA Lucyna Olborska: PCA potwierdza kompetencje jednostek, które następnie przeprowadzają czynności w celu potwierdzenia, że wyroby spełniają określone standardy i regulacje zarówno krajowe, jak i europejskie. Na co dzień konsument ma do czynienia z wyrobem i musi wiedzieć, że ten wyrób jest bezpieczny. (…) Bardzo znanym certyfikatem na rynku jest certyfikat ISO 9001 – to, że przedsiębiorca posiada ten certyfikat, oznacza, że wcześniej akredytowana przez nas jednostka certyfikująca dokonała oceny u tego przedsiębiorcy i potwierdziła, że jego procedury produkcji w określonym obszarze spełniają wymagania odpowiednich norm i ten przedsiębiorca może się posługiwać tym certyfikatem, który jest dla jego produktów takim paszportem – biletem ułatwiającym wprowadzenie wyrobu na międzynarodowe rynki.

„Od pola do widelca: Jak certyfikaty wzmacniają zaufanie do producentów żywności” – to temat rozmowy z Joanną Skrzypczak, Koordynator w Dziale Akredytacji Badań i Certyfikacji Żywności w PCA. W odcinku pt. „Świat cyfrowy przyspieszył. A z nim PCA” Krzysztof Woźniak, Kierownik Działu Akredytacji Inspekcji, Certyfikacji Wyrobów i Osób w PCA, wyjaśnia, jak akredytowana ocena zgodności wspiera nowe, dynamicznie rozwijające się branże, dla których prawo przewidziało obowiązkową akredytację: cyberbezpieczeństwo i bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony. Z kolei Kamila Skrzypczak-Zbiciak, Koordynator w Dziale Akredytacji Badań i Certyfikacji Żywności w PCA, w audycji pt. „Laboratoria medyczne chcą być coraz lepsze. PCA może im w tym pomóc” mówi o wpływie akredytacji na podnoszenie jakości usług laboratoriów.

„Jakość potwierdzona akredytacją? To się przydaje w biznesie!” – tak zatytułowaliśmy rozmowę z Tadeuszem Matrasem, Kierownikiem Biura ds. Akredytacji w PCA, który wyjaśnia krok po kroku, kto może starać się o akredytację, jak przebiega proces oceny i udzielania akredytacji oraz gdzie należy szukać najbardziej aktualnych informacji o podmiotach świadczących akredytowane usługi oceny zgodności.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich odcinków:

https://www.pca.gov.pl/o-pca/wydarzenia/dzialania-promocyjne/podcasty-pca-akredytacja-wspiera-takze-ciebie,62,0.html

Tydzień Przedsiębiorcy to zainicjowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii cykl wydarzeń, które adresowane są do firm, głównie z sektora MŚP. Inicjatywa ma wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami, które pomogą rozwijać działalność biznesową zarówno w kraju, jak i na rynkach UE oraz pozaunijnych.

Więcej na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/tydzien-przedsiebiorcy

Powrót