Narzędzia

 • Standardowy rozmiar czcionki
 • Powiększony rozmiar czcionki
 • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Spotkania w ramach współpracy międzynarodowej

Organizacja EA General Assembly w Warszawie 25-11-2011

W dniach 22-24 listopada 2011 r., odbyło się Zgromadzenie Ogólne European co-operation for Accreditation (EA). Spotkanie zostało wpisane do kalendarza spotkań eksperckich, odbywających się w ramach Polskiej Prezydencji, a jego organizatorem było Polskie Centrum Akredytacji. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele uznanych krajowych jednostek akredytujących, reprezentujących państwa członkowskie oraz kandydujące do Unii Europejskiej, państwa członkowskie EFTA, przedstawiciele jednostek akredytujących spoza Europy, przedstawiciele Komisji Europejskiej i innych zainteresowanych stron (łącznie ok. 100 osób).

Zgromadzenie Ogólne EA, z udziałem reprezentantów jednostek akredytujących z całej Europy, odbywa się dwa razy w roku w różnych krajach. Oficjalna część spotkania zorganizowanego przez PCA miała miejsce w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.

W trakcie spotkania omawiano, między innymi, politykę i strategię dalszego rozwoju europejskiej akredytacji, prezentowane były sprawozdania z prac - działających przy EA - komitetów i grup roboczych, a także głosowano nad przyjęciem do EA nowych członków. Podczas uroczystej ceremonii podpisania umów, która odbyła się 23 listopada, na Zamku Królewskim w Warszawie, umowy podpisały następujące jednostki akredytujące:

 • umowę o pełnoprawnym członkostwie podpisała jednostka akredytująca z Czarnogóry (ATCG);
 • członkami stowarzyszonymi zostały jednostki akredytujące z: Algerii (ALGERAC), Serbii (ATS), Bośni i Hercegowiny (BATA), Białorusi (BSCA), Mołdawii (CAECP), Albanii (DA), Kosowa (DAK), Egiptu (EGAC), Gruzji (GAC), Izraela (ISRAC), Ukrainy (NAAU), Tunezji (TUNAC);
 • umowę o wzajemnym uznawaniu (EA MLA) podpisały: jednostka akredytująca z Cypru (CYS-CYSAB) w zakresie inspekcji i laboratoriów badawczych oraz jednostka akredytująca z Bułgarii (BAS), w zakresie certyfikacji wyrobów i inspekcji.

Oficjalną kolację poprzedził koncert fortepianowy w wykonaniu Krystyny Jaskółki, która zagrała cztery wybrane utwory Fryderyka Chopina.

PCA zadbało także o oprawę medialną uroczystości:

 • we wtorek (22.11), o godzinie 8.15 w "Sygnałach Dnia", Programu 1 Polskiego Radia - z jednoczesną transmisją w TVP HD - odbyła się rozmowa z udziałem dyrektora PCA, Eugeniusza W. Roguskiego o celach i zadaniach EA oraz problematyce odbywającego się posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego EA.
   
  ea_ga_warsaw_tvphd.wmv
  nagranie
  ea_ga_warsaw_tvphd.wmv
 • w środę (23.11) reporter radiowy Programu 1 Polskiego Radia przeprowadził, w przerwie obrad, wywiad z Przewodniczącym EA, Grahamem Talbotem, który w kontekście szeroko komentowanych problemów strefy euro wywołanych kryzysem w Grecji, podkreślił znaczenie wzajemnie uznawanej akredytacji, w ramach porozumienia MLA, będącym jednym z ważniejszych czynników gwarantujących jedność i spójność Unii Europejskiej;
 • w wiadomościach telewizyjnych TVP Info - w ramach patronatu medialnego - ukazały się relacje reporterskie z uroczystości na Zamku Królewskim.
   
  ea_ga_warsaw_tvpinfo.wmv
  nagranie
  ea_ga_warsaw_tvpinfo.wmv

 

 • Uczestnicy EA GA
  Uczestnicy EA GA
 • Uczestnicy EA GA
  Uczestnicy EA GA
 • Wywiad z G. Talbotem przewodniczącym EA
  Wywiad z G. Talbotem przewodniczącym EA
 • Powrót