Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Media o nas

Dyrektor PCA: Pandemia nie zatrzymała akredytacji 10-06-2021

Zapraszamy do lektury wywiadu z Lucyną Olborską w najnowszym numerze kwartalnika "Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski".

W rozmowie zatytułowanej "Pandemia nie zatrzymała akredytacji" Dyrektor PCA Lucyna Olborska mówi m.in. o jubileuszu PCA i wyzwaniach, z którymi w ostatnim czasie musiały się zmierzyć zarówno jednostki akredytujące, jak i akredytowane jednostki oceniające zgodność, w tym laboratoria, a także o nowych sposobach na promowanie akredytacji.

Dziś do pandemii jesteśmy już trochę przyzwyczajeni, ale w marcu rok temu to było ogromne zaskoczenie, nie mieliśmy wielu narzędzi i procedur – musieliśmy je opracować albo rozwinąć, przeszkolić pracowników, a jednocześnie zadbać o ich bezpieczeństwo (…). Po pierwszym miesiącu, gdy oceny były wstrzymane, rozpoczęliśmy prowadzenie ocen w formie zdalnej. W ten sposób została zachowana ciągłość działania, mogły być utrzymane akredytacje dla jednostek oceniających zgodność. Oczywiście, w całym tym procesie bardzo pomagały nam doświadczenia i dokumenty, które już wcześniej funkcjonowały w międzynarodowej organizacji zrzeszającej jednostki akredytujące – International Accreditation Forum (…). Akredytowane przez nas jednostki również miały możliwość korzystania z dokumentów np. dotyczących zastosowania środków komunikacji elektronicznej do przeprowadzania ocen. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że utrzymaliśmy grupę wszystkich naszych klientów, pandemia nie spowodowała żadnej rezygnacji z akredytacji. Myślę, że to także zasługa naszego elastycznego podejścia i stosowania różnych form pomocy, jak rozkładanie opłat na raty czy przesuwanie terminów ocen.

Powrót