Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Media o nas

Polskie Radio - audycje 07-10-2010

Pomysł, który powstał w PCA, aby obchody Światowego Dnia Akredytacji (9 czerwca) wykorzystać do promocji problematyki oceny zgodności za pośrednictwem Programu Pierwszego Polskiego Radia wydawał się dość ryzykowny. Akredytacja jest to bardzo ważna - z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego i niezakłóconego rozwoju gospodarki - dziedzina, wymagająca specjalistycznej wiedzy, jednak zainteresowanie nią szerokiego grona odbiorców słuchaczy rozgłośni radiowej wydawało się zadaniem niezwykle trudnym.


Początkiem współpracy pomiędzy PCA i Polskim Radiem była rozmowa z dyrektorem PCA, Eugeniuszem W. Roguskim, wyemitowana 9 czerwca 2010 r. w "Sygnałach Dnia" na temat zakresu i specyfiki pracy Polskiego Centrum Akredytacji. Informacje zostały przedstawione na tyle interesująco, że po telefonach od słuchaczy przedstawiciele radia zwrócili się z propozycją współprodukcji przez PCA cyklu audycji edukacyjnych na wybrane tematy związane z akredytacją.


W lipcu doszło do podpisania umowy z Polskim Radiem S.A. Jej efektem było dziesięć audycji, wyemitowanych w różnych pasmach "Jedynki" od 7 października do 9 grudnia 2010 r. Omówiono w nich m.in.: problematykę potwierdzania kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących, jednostek certyfikujących osoby, jednostek inspekcyjnych działających w systemie oceny zgodności, a ponadto kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego i środowiska pracy, z funkcjonowaniem laboratoriów medycznych oraz bezpieczeństwem informacji, bezpieczeństwem zabawek, bezpieczeństwem żywności, badaniami DNA, badaniami kryminalistycznymi i antydopingowymi.


Polskie Centrum Akredytacji po raz pierwszy uczestniczyło w tak dużym projekcie medialnym, wymagającym pogodzenia realizacji założonych celów edukacyjnych z atrakcyjną dla słuchaczy formą prezentacji tematów związanych z problematyką systemu oceny zgodności.
Sprawdzianem, czy nam się to udało był konkurs, który uznaliśmy za najciekawszą formę sondażu wśród słuchaczy "Jedynki". Dlatego 9 grudnia br., zapowiedź ponad półgodzinnej debaty podsumowującej cykl dziesięciu audycji w Programie Pierwszym Polskiego Radia poprzedzało pytanie konkursowe: "Ile lat skończy PCA 1 stycznia 2011 r." Nagrodami było 10 zestawów reklamowych ufundowanych przez PCA.


Z całej Polski nadesłano kilkaset sms-ów. Spośród tych, którzy poprawnie podali liczbę lat działalności PCA, komputer "Jedynki" wylosował dziesięciu zdobywców naszych nagród. Laureatom gratulujemy!


W październikowym numerze "ILAC News" (wydanym przed Połączonym Zgromadzeniem Ogólnym IAF i ILAC w Szanghaju, w dniach 20-29.10.2010) ukazał się obszerny artykuł na temat, uznanego za unikalny w skali światowej, projektu edukacyjnego Polskiego Centrum Akredytacji i Programu Pierwszego Polskiego Radia. Ilustrowało go zdjęcie dyrektora PCA, E. W. Roguskiego w studiu radiowym "Jedynki". To samo zdjęcie pojawiło się w, wyemitowanym w ostatnim dniu Zgromadzenia Ogólnego filmie, omawiającym najciekawsze inicjatywy związane z obchodami Światowego Dnia Akredytacji w 2010 r.

Program audycji:


Debata otwierająca (czym jest akredytacja, system oceny zgodności, 10 lat istnienia Polskiego Centrum Akredytacji, akredytacja a certyfikacja) - 7.10.2010 godz.: 18.10 - 18.44

7 października br., debatą z udziałem Dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji, dr. inż. Eugeniusza W. Roguskiego oraz Małgorzaty Tworek, Pełnomocnika ds. systemu zarządzania w PCA, rozpoczęliśmy w Pierwszym Programie Polskiego Radia cykl audycji edukacyjnych poświęconych problematyce akredytacji. Prezentujemy pełny zapis dźwiękowy dyskusji, którą poprowadził red. Paweł Wojewódka oraz zapowiedzi tej audycji i całego cyklu. Zapisy kolejnych audycji znajdą Państwo zarówno na naszej stronie internetowej, jak i na stronie popularnej "Jedynki".

Debata »

 

"Sygnały Dnia" (system oceny zgodności, bezpieczeństwo informacji, laboratoria medyczne) - 2 tydzień października i 3 tydzień listopada

Sygnały Dnia [16.10.2010 r.] »
Sygnały Dnia [17.11.2010 r.] »

 

"Poranne Rozmaitości" (Środowisko naturalne i środowisko pracy) - 3 tydzień października i 1 tydzień grudnia

Poranne Rozmaitości [21.10.2010 r.] »
Poranne Rozmaitości [01.12.2010 r.] »

 

"Cztery Pory Roku" (bezpieczeństwo zabawek, bezpieczeństwo żywności) - 4 tydzień października i 1 tydzień grudnia

Cztery Pory Roku [27.10.2010 r.] »
Cztery Pory Roku [02.12.2010 r.] - cz. I »
Cztery Pory Roku [02.12.2010 r.] - cz. II»

 

"Popołudnie z Jedynką" (spójność pomiarowa, normy krajowe i międzynarodowe w systemie oceny zgodności-standardy i wymagania) - 1 tydzień listopada

Popołudnie z Jedynką [04.11.2010 r.] »

 

Naukowy Wieczór z Jedynką (badania DNA, badania antydopingowe, badania kryminalistyczne) - 18.11.2010 godz.: 20.08 - 20.43

Naukowy Wieczór - Jedynką [18.11.2010 r.] »

 

Debata zamykająca (m.in. oparta na pytaniach słuchaczy do ekspertów)

Debata zamykająca [09.12.2010 r.] »

Powrót