Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Media o nas

Akredytowane laboratoria
diagnostyczne
21-11-2017

Badania diagnostyczne są podstawowym i najłatwiej dostępnym źródłem informacji medycznej o stanie zdrowia pacjenta. W Polsce, laboratoriów, które wykonują tego typu badania jest ponad 2 tys., ale tylko 12 z nich posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA). W Czechach akredytowanych laboratoriów jest 300, w Rumunii 800, a w Niemczech kilka tysięcy.

- W krajach, w których akredytacja jest ustanowiona przepisami prawa, jako obowiązkowa, podlegają jej tysiące laboratoriów medycznych […] Posiadanie akredytacji PCA udzielonej dla laboratorium medycznego daje rozpoznawanie i uznawanie wyników w skali kraju, ale przede wszystkim Europy – powiedział Tadeusz Matras, kierownik Biura ds. Akredytacji PCA.

- Laboratoria, które posiadają taką akredytację muszą utrzymywać określony reżim jakościowy. Dzięki temu, że mamy certyfikat akredytacji, pacjenci mają większą pewność odpowiedniej jakości badań, a pracownicy – że proces laboratoryjny jest nadzorowany – podkreśliła Grażyna Gajda-Sicińska, Pełnomocnik ds. Systemów Zarządzania Jakością „Diagnostyka”.

 

Zobacz pełną relację video

Powrót